Zahradní jezírka

Zahradní jezírka

Jednou z variant, jak zatraktivnit prostředí zahrady, je stavba zahradního jezírka. Velmi atraktivní a funkční zahradní jezírka, je dnes možné vybudovat díky specializovaným prodejnám a firmám, specializujícím se právě na tento segment. Dříve nežli se pustíte do plánování a stavby jezírka, je třeba si uvědomit několik faktů a dle nich pak dále postupovat. Jedním z nejdůležitějších faktů ujasnit si účel, ke kterému bude jezírko sloužit. Pokud si chcete vybudovat pouze malé zahradní jezírko, určené k zatraktivnění vaší zahrady, bude příprava i samotná stavba jezírka snadnější, nežli stavba koupacího jezírka nebo jezírka určeného k chovu okrasných ryb.

Na většina zahrad u nás se preferuje právě menší okrasné jezírko, často s okrasnými rybkami. Existuje spousta firem, které vám vybudují kompletní jezírko, včetně zasazení vodních rostlin a dalších prací. Ti odvážnější se do jeho realizace pustí i samy. Ideálním obdobím pro jejich zakládání je začátek jara. Základ jezírka může být buď to hotová forma (korpus), která se pouze „zasadí“ do předem připravené jámy, nebo se na její dno a stěny položí speciální folie. Jezírka s korpusem mají obvykle maximální velikost 8 čtverečních metrů. U foliových jezírek je vše od velikosti až po rostliny a další designové prvky jen na vaší fantazii.

Aby se vám zahradní jezírko brzy neproměnilo v zapáchající kaluž a vypadalo stále skvěle, je nutné dodržovat základní výbavu jezírek a pečovat o něj. Nezbytností jsou například filtrační čerpadla. Slouží k celkovému čištění vody a odstraňuje i větší nečistoty. Řasy a další nežádoucí organismy ničí takzvané UV-C přístroje, které jsou však zároveň nezávadné pro vaše okrasné rybičky, ani rostlinky. Pro ryby v jezírku je nutné dobré provzdušnění vody. Tento problém řeší provzdušňovací čerpadlo.

Například osvětlení jezírka už není nutností, ale designovým prvkem, který dodá vašemu zahradnímu jezírku především v noci na romantičnosti. Stejně tak působí i různé vodopádky, vodotrysky a další.

 

O webu

Na našich webových stránkách naleznete nejrůznější informace věnované zahradě. Na tomto webu najdete rozsáhlé informace o spoustě prvků a staveb, které na zahradě můžete najít. Povíme si něco málo o zahradních altánech a zahradních domcích. Zabloudíme také do světa krbů a grilů a s tím spojeného zahradního nábytku. Prozradíme vás přednosti a zápory dřevěného zahradního nábytku, kovového i plastového zahradního nábytku. Pokud máte děti, určitě nesmí na Vaší zahradě chybět zahradní houpačka či zahradní jezírko, které děti tolik milují.